مقالات

روش جرم گیری هود آشپزخانه

روش جرم گیری هود آشپزخانه

یکی از وسایلی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقش بسیار اساسی نیز دارد، هود می‌باشد. از این وسیله برای تهویه هوای آشپزخانه و جذب ذرات چرب و گرم حاصل از آشپزی استفاده می‌شود تا هوا تازه بماند. ولی این همانند دیگر وسایل با استفاده مداوم نیاز به تمیز کاری پیدا می‌کنید و باید آن را تمیز کرد. تمیز کردن این وسیله یک سری قاعده و قوانین دارد که در صورت عدم اجرای صحیح آن‌ها، طول عمر دستگاه کم شده و قدرت عملکرد آن کاهش می‌یابد. پس حتماً با ما در این مقاله همراه شوید تا با روش جرم گیری هود آشپزخانه به صورت کامل آشنا شوید.

علت تمیز کردن هود آشپزخانه چیست؟

علت تمیز کردن هود آشپزخانه

هود آشپزخانه یکی از وسایلی است که اکثراً در معرض گرد و غبار معلق در هوا و ذرات چربی حاصل از آشپزی قرار دارد. این ذرات با چشم غیر مسلح به راحتی قابل دیدن نبوده و در صورتی که شما این گرد و غبار و ذرات چربی را از روی آن تمیز نکنید، کثیفی آن پخت و به دیگر بخش‌های آشپزخانه نیز نفوذ خواهد کرد. در صورتی که شما با استفاده از روش جرم گیری هود آشپزخانه اقدام به تمیز کردن آن نکنید، در واقع نتایج زیر را برای خود رقم زده‌اید:

 • این گرد و غبار بر روی قسمت‌های مختلف هود خواهند نشست.
 • با گذشت زمان جدا از گرد و غبار، چربی نیز بر روی آن می‌نشیند.
 • آلودگی‌های جمع شده، به قسمت‌های داخلی دستگاه نفوذ می‌کنند. این امر می‌تواند عملکرد قطعاتی مانند فن یا اختلال در موتور هود را دچار اختلال کند.
 • عدم مراقبت از هود در طولانی مدت باعث کاهش راندمان و عملکرد آن خواهد شد. حتی ممکن است که در نهایت مجبور به تعویض موتور دستگاه خود شوید.

مطالب مرتبط: بهترین هود آشپزخانه

روش پاک کردن بدنه هود چگونه است؟

پاک کردن بدنه هود

روش جرم گیری هود آشپزخانه چگونه است؟ چطور می‌توانیم بدنه هود را تمیز کنیم؟ در صورتی که این سوالات برای شما نیز پیش آمده است، در ادامه مطلب با ما همراه شوید. شما می‌توانید به صورت سنتی (استفاده از پارچه و مواد شوینده) اقدام به شستن بدنه دستگاه کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از یک ماده طبیعی (ترکیبی از سرکه، آب و جوش شیرین)، بدنه دستگاه را تمیز نمایید. در صورتی که به استفاده از ترکیب طبیعی سرکه، آب و جوش شیرین روی آورده‌اید، می‌توانید به صورت زیر عمل کنید:

 1. ماده ترکیب را در یک بطری اسپری بریزید.
 2. بسته به اینکه بدنه دستگاه چه میزان کثیف است، ماده ترکیبی را روی آن اسپری کنید.
 3. در نهایت با استفاده از یک پارچه نرم، اقدام به چربی زدایی بدنه هود آشپزخانه کنید.

راهکار پاک‌سازی چربی هود شیشه‌ای

روش جرم گیری هود آشپزخانه شیشه‌ای مانند شیشه‌های عادی بوده و نیاز به ماده خاصی دارد. استفاده از شیشه پاک کن‌های موجود در بازار، بهترین گزینه برای این کار می‌باشد. توجه داشته باشید که به هنگام تمیزکاری، از وارد کردن فشار زیاد به بدنه شیشه‌ای هود، خودداری نمایید. همچنین دقت داشته باشید که از مواده شوینده حاوی تترا استفاده نمایید.

ترفندهای نظافت هود با بدنه پلاستیکی

در صورتی که صاحب یک هود با بدنه پلاستیکی می‌باشید و می‌خواهید آن را چربی زدایی کنید، پس کار شما بسیار ساده می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از ترکیب ساده آب، سرکه و جوش شیرین و یا تمیز کننده‌های معمولی سطوح، بدنه پلاستیکی هود را تمیز نمایید.

روش‌های پاک‌سازی هود استیل

یکی از حساس‌ترین و مقاوم‌ترین مواد در صنعت ساخت و ساز، استیل می‌باشد. در صورتی که به هنگام تمیزکاری وسایلی که از استیل ساخته شده‌اند از ترکیبات شیمیایی قوی و نامناسب استفاده کنید، ممکن است که بدنه استیل دچار تغییر شود. روش جرم گیری هود آشپزخانه که از جنس استیل همانند مدل‌های قبلی می‌باشد؛ یعنی استفاده از شوینده‌های حاوی تترا یا استفاده از ترکیب سرکه و آب.

مطالب مرتبط: بهترین مارک هود آشپزخانه

 

چربی زدایی قطعات هود آشپزخانه

چربی زدایی قطعات داخلی و خارجی

جهت پاک‌سازی قطعات مختلف هود آشپزخانه، باید از انواع روش جرم گیری هود آشپزخانه استفاده نمایید. برای چربی زدایی بخش‌های داخلی، ابتدا باید آن بخش‌ها را بررسی و پس از آن اقدام به تمیز کردن آن نمایید. می‌توانید از روش بخار دهی که در ادامه توضیح خواهیم داد، جهت پاک‌سازی بخش‌های داخلی هود استفاده نمایید.

روش تمیزکاری موتور هود

در صورتی که موتور دستگاه بسیار کثیف شود، می‌توانید از بخار آب جهت پاک کردن موتور آن استفاده نمایید. برای این کار یک ظرف را پر از آب کرده و روی اجاق قرار دهید تا زمانی که شروع به بخار شدن کند. با این روش، بخار آب به داخل موتور نفوذ کرده و آلودگی‌های موجود در آن را تا حد زیادی از بین می‌برد. به صورت میانگین، بخار آب باید به صورت مداوم و به مدت نیم ساعت با موتور هود در تماس باشد.

پس از اتمام مرحله بخار دهی، از یک پارچه تمیز استفاده کرده و آلودگی‌های موجود بر روی سطح موتور را کامل تمیز کنید. در صورتی که بر روی موتور هود، میزان زیادی جرم و چربی وجود داشته باشد، باید از یک روش جرم گیری هود آشپزخانه نیز استفاده نمایید. به صورت ساده جهت تمیز کردن چربی‌های موتور باید از مواد شوینده استفاده نمایید. مواد شوینده را بر روی موتور دستگاه اسپری کرده و پس از گذشت چند دقیقه، آن را با استفاده از یک دستمال، تمیز نمایید.

نکته: در تمامی مراحل تمیزکاری، هود نباید به برق متصل باشد.

تمیز کردن انواع فیلتر هود

تمیز کردن انواع فیلتر هود

جهت تمیز کردن فیلتر هودهای آشپزخانه باید از یک برنامه زمانی منظمی استفاده نمایید. شما می‌توانید از برنامه زمانی که در دفترچه راهنمای دستگاه آمده است، استفاده نمایید. فیلتر باید مرتباً تمیز شود؛ در صورتی که به صورت منظم آن را تمیز نکنید، پس از مدتی خراب شده و باید آن را تعویض نمایید. در ادامه نحوه تمیز کردن انواع فیلترها در هودهای آشپزخانه به شرح زیر می‌باشد:

تمیز کردن فیلتر زغالی

برخی هودها هستند که دارای فیلتر زغالی می‌باشند که این نوع هودها دارای لوله خروجی نمی‌باشند. اینگونه فیلترها قابل شست و شو نبوده و در صورتی که بیش از حد کثیف شوند، باید آن‌ها را تعویض کرد. در محصولات برندهای معتبر تولیدکننده هود، یک هشدار را که زمان تعویض فیلتر زغالی در آن نوشته شده است را مشاهده خواهید کرد. همچنین شما می‌توانید با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه، از زمان تعویض فیلتر دستگاه مطلع شوید.

طریقه تميز كردن فیلتر الیافی

یکی از انواع فیلترهایی که در هودهای آشپزخانه به کار می‌رود، فیلتر الیافی می‌باشد. در صورتی که می‌خواهید روش جرم گیری هود آشپزخانه را به طور کامل یاد بگیرید، باید از نحوه تمیز کردن این فیلتر نیز با خبر باشید. این فیلتر از الیاف و پشم شیشه ساخته شده است و نمی‌توان آن را به صورت عادی تمیز کرد؛ در واقع این فیلتر باید در زمان مناسب، تعویض گردد. در صورتی که این قطعه تعویض نگردد و یا تعویض آن به موقع انجام نشود، ممکن است که باعث بروز مشکلاتی (فشار به موتور و فن، تولید صدای زیاد و …) در دستگاه شما شود.

نحوه چربی زدایی فیلتر آلومینومی

یکی از فیلترهایی که می‌توانید آن را به راحتی تمیز کنید، فیلتر آلومینیومی می‌باشد. روش شست و شو یک فیلتر آلومینیومی در هودهای آشپزخانه به صورت زیر می‌باشد:

 1. فیلتر را از هود جدا نمایید.
 2. آن را در ظرفی پر از آب مخلوط با سرکه و جوش شیرین قرار دهید.
 3. 1 ساعت منتظر بمانید.
 4. آن را با یک پارچه نرم تمیز کنید.
 5. می توانید پس از خشک شدن فیلتر را در جای خود قرار دهید.

مطالب مرتبط: اجاق گاز رومیزی

انجام روش جرم گیری هود آشپزخانه نیاز به دقت بالایی دارد، در صورتی که سؤالی در این زمینه برای شما پیش آمده است، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

02634255135

02633342135

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *